Czym tu się martwić? 5 prostych kroków do odzyskania równowagi w życiu

Zmartwienia wciąż się piętrzą w twojej głowie? Czujesz się nieszczęśliwy i nie wiesz, co masz robić? Jeśli tak, dam ci bardzo proste narzędzie, dzięki któremu w pięciu krokach odzyskasz spokój i pewność siebie. Wszystko czego potrzebujesz to kartka i długopis oraz kilkanaście minut wolnego czasu. Zaczynamy?

Nasz umysł ma ograniczoną pojemność. Możemy bez problemu przeanalizować jedną czy dwie rzeczy, ale kiedy mamy cały stos zmartwień, nie sposób z nimi dojść do ładu. W naszej głowie problemy te się wyolbrzymiają, a nas zaczyna paraliżować bezradność.

Jest jednak proste rozwiązanie! Wystarczy spisać swoje myśli. Wraz z tym procesem nasze zmartwienie będzie ustępować, bo czarno na białym zobaczymy, z czym tak naprawdę się borykamy. Dodatkowo w naszej głowie zrobi się miejsce na spokojne odnalezienie rozwiązań.

Jeśli jeszcze nie zorganizowałeś sobie czegoś do pisania, zrób to teraz. Możesz też skorzystać z komputera, jak ci wygodnie. No to do dzieła!

1. Spisz wszystkie rzeczy, które zaprzątają ci umysł.

Zacznij od opróżnienia swojej głowy. Spisz myśli, obawy, troski, zadania i rzeczy o których musisz pamiętać. Na tym etapie nie zastanawiaj się nad układaniem żadnych zadań, chociaż jeśli masz w głowie zadanie, pisz.

Robiąc to nie myśl nad kolejnością ani tym, czy w ogóle to powinno być teraz dla ciebie ważne. Wszystko, co w tym momencie zaprząta twoją głowę, jest dla ciebie ważne, koniec kropka. Pisz dopóki nie będziesz musiał o niczym myśleć, bo wszystko będzie na papierze.

2. Przeanalizuj myśli.

Teraz spójrz na swoją listę. Ta kartka papieru trochę uspokoi, bo już nie trzeba o tym wszystkim cały czas myśleć i porządkować. Nagle ten cały bajzel w głowie zaczyna mieć swój początek i koniec. To budzi nadzieje.

Teraz głowę mamy opróżnioną i możemy zastanowić się nad każdym punktem na liście z osobna. Niektóre mogą okazać się zadaniami do wykonania, więc napisz konkretnie „zrób to i to”. Inne mogą się wiązać z decyzją, którą musisz podjąć. Wtedy możesz napisać „zastanowić się nad xyz”.

Kończąc ten krok będziesz miał listę wszystkich rzeczy do wykonania na swojej drodze do szczęścia. To naprawdę takie proste dojść do ładu ze swoim życiem?

3. Ustal kroki do wykonania.

Teraz kolejny etap. Weź każde zadanie z listy i zastanów się, czy nie trzeba go jakoś rozbudować, aby wziąć pod uwagę jego aspekty. Część z nich będzie jedną czynnością, inne jednak wymagają dłuższego działania. Przykładowo „umycie naczyń” to jedno zadanie, ale „zdrowe odżywianie” będzie się wiązało z przemyśleniem warunków, które muszą zostać spełnione, aby ten „projekt” zakończyć.

Nie śpiesz się, aby niczego nie pominąć.

4. Ustal plan działania.

Teraz, kiedy wiesz już dokładnie, co masz zrobić, zastanów się, jak to osiągnąć. Doprowadź do sytuacji, w której będziesz spokojny dzięki ustalonym krokom do postawienia. Np. do „zdrowego odżywiania” brakuje ci produktów, więc na liście znajdzie się zadanie „pójdź na zakupy”, a jeszcze wcześniej „sporządź listę zakupów”.

5. Działaj! 

Ostatni krok to przekucie naszej listy w życie. Spójrz na swoje punkty i podejmij decyzję, kiedy możesz wykonać swoje kroki na drodze do zadbania o siebie. Zastanów się, co możesz zrobić już teraz, a na co trzeba trochę poczekać.

Nie trzeba wszystkiego wykonywać od razu, trochę luzu. Ważne, że wiesz już jak o siebie zadbać, teraz więc ustal, kiedy to zrobisz.

Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, na co tu czekać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *